2011. január 14., péntek

Végre elkészült

Már az idejét sem tudom, hogy mikor kezdtem el ezt a szélcsipkét :D talán még előző életemben... Viccet félretéve szégyen szemre kb. 3-4 éve kezdtem el. Mindig elővettem, aztán félretettem... Sajnos mikor elkezdtem csak egy nagyon kicsi párnám volt, és így elég nehézkes volt, mert sűrűn kellett forgatnom a párnát. Ilyen butaságot többet nem követek el! Szóval a csipke egy vizitke nevezetű blúz aljára készült eredetileg. Aztán ahogy felpróbáltam rájöttem, hogy ez már nem jó rám. Így egy másik "kékfestő" blúz aljára fog kerülni :) remélem minél gyorsabban!

Utolsó centik

és kéééééééész :)
(120 centi)

2011. január 11., kedd

Szolnoki csipke

A szolnoki csipke Hagyák Stefánia és Hagyák Emerencia nevéhez fűződik. Mint a nevéből is kiderül szolnokon és környékén készítették ezt a fajta varrott csipkét. 1977.-ben alakult meg az első céh amelynek alapítói között már szabók is voltak, és ebbe a céhbe dolgozott be a Hagyák család is. A csipkéket maguk tervezték, majd később tanfolyamokon oktatták. Aztán sajnos feledésbe merült ez a gyönyörű technika, de Jakab Antalné Mészáros Gizellának köszönhetően újraéledt a Szolnoki csipke varrása.
Ez a csipke is mint a többi hasonló technikájú csipke szintén kontúrozva van egy zsinórral. A zsinórvastagság, a csipke méretétől és felhasználásától függ. Ha rusztikusabb nagyobb csipkét készítünk, akkor 20-a horgolócérnát használunk, ha vékonyabbat, akkor 60-as horgolót. A zsinórja minden segédeszköz nélkül a két kezünkkel készül, úgynevezett körmönfonással.

Majd ha elkészült a megfelelő hosszúságú zsinór, akkor az előkészített mintarajzra felférceljük. A minta rajzott pauszra előrajzoljuk, majd egy vászonra rárögzítjük. Ezután, én még átlátszó üvegtapétát ragasztok a mintára, hogy stabilabb és tartósabb legyen, a készítés során. Ha ráférceltük a zsinórt a mintára, akkor kezdhetjük el kitölteni.

A szolnoki csipkéhez használt kitöltések:

- huroköltések: szinte kimeríthetetlen fajtája létezik. Az alapja amikor minden huroköltés közé egy-egy huroköltés kerül

- lábak: egy szálat kihúzunk majd visszafelé becsavarjuk

- pókok: a lábak találkozásához pókokat készíthetünk. Általában páratlan számú láb találkozik.

2011. január 9., vasárnap

vizsgamunka

A csipkekészítő iskolába, a Szolnoki varrott csipkét választottam vizsgamunkámnak. Nagyon közel áll hozzám ez a technika. Nekem ez volt az első darabom, sajnos nem igazán tökéletes, de azért alakul :)

Amikor elkészült


És kiállításon

csipkekészítő tanfolyamon készített munkáim

2006 szeptemberében kezdtem el a Hagyományok házában a Csipkekészítő tanfolyamot. Oktatónknak Nagy Vincéné Marikát kaptuk, aki szintén "kezdőként" (neki is mi voltunk az első csoport a hagyományok házában) próbálkozott azzal, hogy átadja nekünk tudásának minél nagyobb részét. Eleinte egész könnyűnek tűntek számomra a feladatok, hímezgettünk, csipkézgettünk, táboroztunk. Közben alakultak a szebbnél szebb munkát, és alakulóban volt egy nagyon jó csapat. Majd mikor elérkeztünk a második évünkhöz, és ki kellett találnunk a vizsgamunkánkat, akkor döbbentünk rá, hogy mennyi dolgunk is lesz még a vizsgáig. Úgyhogy lógó nyelvvel próbáltuk, bemutatható állapotba hozni csipkéinket és hímzéseinket, kisebb nagyobb sikerrel :) Marika az utolsó hetekben már nagyon izgult :)) de azért a vizsgára sikerült összehoznunk egy egész szép mennyiségű anyagot!

Munkáim egy része:

Palóc kötény, horgolt szélcsipkével
(sajnos csak ez az egy gyűrött régi képem van róla, akkor fényképeztem le mikor elkészült)



Dísztörölköző subrikával, és egy egyszerű keresztszemes hímzéssel, az alján rojtkötéssel





Fehér hímzés pókolással


Baranyai hímzés varrott recével


Zobor vidéki hímzés vagdalással